Jeśli kochacie dynię tak samo jak ja, zapraszam na dzisiejszą zabawę i przepis na ciasto czekoladowe-dyniowe. Ponieważ mamy na nią sezon, wykorzystuję ją w każdej postaci. Dziś (z racji Halloween) będzie w strasznej odsłonie. Ale zapraszam też na kilka innych przydanych informacji: o gatunkach dyni i przygotowaniu z niej puree.
Przygotowanie dyniowego ciasta w Halloweenowej odsłonie to w dzisiejszym wydaniu mnóstwo pajęczyn, duszki i dynie z bezy. Każdy z Was może oczywiście przygotować inne dekoracji lub delektować się smakiem ciasta bez ozdób. Tak czy inaczej chciałabym przypomnieć zeszłoroczny artykuł o gatunkach dyni i jej właściwościach. Jeśli chcesz przeczytać, kliknij tutaj. Jak również powołać się na instrukcję przygotowania puree z dyni, ponieważ do naszego ciasta będzie nam potrzebne.
Puree z dyni – Dynię pokrój razem ze skórą na mniejsze kawałki, usuń pestki. Piekarnik nagrzej do 180 stopni C. Kawałki dyni ułóż skórką do dołu na dużej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw do piekarnika i piecz przez ok. 35 minut do miękkości (wbity widelec powinien łatwo wchodzić w miąższ). Po wystudzeniu możesz mrozić.
Przepis na ciasto dyniowo-czekoladowe
Inspiracją był dla mnie przepis z www.mojewypieki.pl, który trochę zmodyfikowałam. Ciasto wychodzi niezmiernie wilgotne, pachnące i smaczne. Dekoracja to dynie i duchy z bezy oraz pajęczyna z pianek marshmallow. Ale o tym potem.
- 500g puree z dyni – u mnie dynia muscat
- 350g drobnego cukru
- 400g mąki pszennej
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 i 1/2 sody oczyszczonej
- 1,5 łyżeczki cynamonu
- 1 łyżeczka imbiru
- 250ml kefiru
- 3 jajka
- 60ml oleju rzepakowego
- 70g kakao
Puree z dyni, 180ml kefiru, jaja, olej i cukier połącz ze sobą w misie rózgą do połączenia. teraz dodaj do mieszanki mąkę, proszek, sodę, przyprawy korzenne. Wymieszaj, ale uważaj ciast jest gęste. Teraz czas podzielić ciasto na dwie części i do jednej dodać resztę maślanki i kakao, wymieszać. Dlaczego tak? Otóż, jeśli nie zostawisz sobie maślanki, to podczas dodawania kakao do drugiej części ciasta, tak Ci zgęstnieje, że wylewanie go potem do formy i zrobienie zebry, będzie trudniejsze, ponieważ ciasto będzie bardzo gęste. Wybierz formę do ciasta jaką wolisz, u mnie tortownica o średnicy 24 cm. Ale może to być forma prostokątna, kwadratowa, na babkę lub nawet muffiny. Wyłóż papierem do pieczenia lub wysmaruj tłuszczem i dokładnie obsyp mąką. Wykładaj na zmianę do formy najpierw ciasto jasne, potem czekoladowe, aż się skończą. Przeciągnij patyczkiem i wstaw do nagrzanego piekarnika do 170C. Piecz 60 minut do suchego patyczka. Smacznego! Czytaj dalej o dekoracji…
Dekoracja, czyli pajęczyna z pianki. Otóż kilka pianek w kolorze białym włóż do miseczki i rozgrzej w mikrofalówce. Wystarczy kilka sekund. Zaczynaj zabawę gdy pianki nie będą gorące – to ważne szczególnie dla dzieci. Jeśli masz barwnik, możesz dodać do rozpuszczonej pianki. Oczywiście jadalny barwnik 🙂 Masa bardzo się klei, więc jeśli Ci to przeszkadza, załóż rękawiczki. Teraz czas na dekorację. Łapiesz masę między palce i rozciągasz na wystudzonym cieście. Do pianek (pajęczyny) świetnie przyklejają się różne dekoracje. Udanej zabawy! Słodką pajęczyną możesz też udekorować babeczki.
Wykorzystane przeze mnie dekoracje:
Życzę udanej zabawy Halloweenowej!