Misja bloga Co na deser, czyli dlaczego tu jestem i czym chcę się dzielić z Tobą?

Przepisów, blogów oraz coraz to nowych książek kulinarnych jest na rynku coraz więcej. Autorzy dzielą się w nich pomysłami na efektowne podanie deseru, ciekawe połączenie smaków, sprawdzone receptury. Z kolei ja na warsztatach spotykam się z pytaniami o triki, procesy, sposób dekoracji, dlaczego coś się nie udaje, beza opada, powstaje zakalec? Właśnie dlatego tu jestem. By odpowiedzieć na te pytania i podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Przeczytaj, czego się ode mnie dowiesz.

??? Dlaczego w cukierni tort jest tańszy?

??? Dlaczego nie możesz konkurować ceną, piekąc w domu?

??? Jak obliczyć cenę za ciasto, deser, pierniki, makaroniki?

??? Dlaczego beza nie wychodzi?

??? Jak długo przechowywać wypieki?

??? Czy mogę zamieniać dowolnie mąki?

??? Co się stanie, gdy użyję ksylitolu?

??? Jak zaplanować, udekorować tort?

Mogłabym tak nieustannie wymieniać pytania, z którymi spotykam się na co dzień w pracy. Pytania uzasadnione, na które nie można znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. W końcu pytania, na które nie zawsze odpowiedź jest taka sama lub zależy od wielu czynników. Właśnie dlatego powstał ten blog. Staram się zebrać dokładne informacje na dany temat i opisać go tak, by każdy kto tu zajrzy mógł sprawdzić, jak działają procesy w cukiernictwie, z czego wynika fakt, że coś się nie udało, na co należy uważać, czego unikać, jak ratować ciasto, deser.

Zamiast przepisów, które oczywiście również się pojawiają, ale które możesz znaleźć w wielu miejscach w sieci, znajdziesz tu wszystko to, czego nie jesteś w stanie przeczytać między wierszami. Staram się bowiem wyjaśniać zależności, przedstawiać niezbędne triki i sugestie, tłumaczyć co się dzieje z Twoim deserem i ciastem, jeśli o czymś zapomnisz, zrobisz inaczej. Wskazuję, jakie zamienniki możesz stosować, co się wtedy dzieje i z jakimi efektami swojej pracy możesz się liczyć. Wiele z tych tematów trzeba oczywiście zaprezentować praktycznie, dlatego wiedza z bloga jest uzupełniana szkoleniami w Instytucie Sztuki Kulinarnej, na które serdecznie zapraszam. Niestety nie wszystko da się opisać.

Ważne jest dla mnie to, by każdy mój gość nie tylko przeczytał, zapoznał się z poradami wynikającymi z mojego doświadczenia, ale i zadawał aktywnie pytania. Zawsze powtarzam, że tajemnicą udanego wypieku jest nie tylko dobry przepis, ale nieustanne testowanie i doskonalenie się w tej pracy. Ważne by mieć plan, szczególnie jeśli chcesz skomponować smaczny i efektowny deser. Doświadczenie jest kluczowe tak w procesie pieczenia, jak i poznawania nowych smaków. Jeśli więc możesz, podróżujesz, zawsze kupuj i kosztuj ciasta i desery. Tylko dzięki tej wiedzy uzyskasz moc porównania smaków, komponowania nowych, doskonalenia się.

Taki właśnie mam plan: zebrać tu na blogu, w jednym miejscu, wszelkie porady, wskazówki, dzięki którym każdy, kto z nich skorzysta będzie się czuł bezpieczniej i pewniej w swojej kuchni. Trzymajcie za mnie kciuki, tak jak ja trzymam je za siebie i wszystkich moich uczniów.

makaroniki z ganache

W czym się specjalizuję? Wydaje mi się, że jestem dobra w przekazywaniu wiedzy, szkolenia prowadzę od 11 lat. Dodatkowo najbardziej lubię pracę z bezą i makaronikami. Zapraszam do monitorowania strony Instytutu i zapisywania się na szkolenia. Jednocześnie, jeśli masz jakiekolwiek sugestie dotyczące tematyki kursów czy inne pytania, serdecznie zapraszam do komunikacji.

Kieruję się też określonymi zasadami:

  • Plan – zawsze mam plan, który przekłada się nie tylko na organizację czasu i pracy, ale i na pomysł na smak czy dekorację
  • Jakość – stawiam zawsze na dobre, wysokiej jakości produkty
  • Sezonowość – najlepsze są sezonowe produkty, w przypadku wypieków i deserów mówię o owocach i jadalnych kwiatach
  • Dokładność – wynika z planu, procesu i doświadczenia, nie można gotować w stresie
  • Testowanie – podążam za cytatem Jiro Ono: „Tylko jedząc doskonałe potrawy, jesteś w stanie takie przygotować”

Kinga

makaroniki
makaroniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *