Świąteczny tort bezowy z żurawiną i kajmakiem

Beza Pavlova jest przesłodka i niezmiernie delikatna. W wydaniu świątecznym może być jednocześnie niezwykle elegancka. Dziś zapraszam na przełamanie tej słodyczy żurawinową frużeliną. Gwarantuję: szybko znika z talerza.

Serniki, makowce, tiramisu, pierniki i keksy – każdy wybiera na Święta to, co lubi najbardziej. Moja dzisiejsza, sprawdzona propozycja to Beza Pavlova, w które znajdziesz mnóstwo słodyczy i odrobinę kwaśnej żurawiny. Takie połączenie powstało z wymagań, które postawili goście. Poza tym z doświadczenia wiem, że w bezie powinien znaleźć się krem, który złamie tę słodyczy. Wtedy smak wciąga i sięgasz po więcej.

Zanim przejdę do samego przepisu, podzielę się z Tobą garścią porad, które mam nadzieję, ułatwią Ci pracę.

  • Pamiętaj, jeśli przygotowujesz dwie bezy, które masz zamiar przekładać kremem, dodaj do bezy maki ziemniaczanej, która wzmacnia strukturę i skorupkę tortu. Beza nie załamie się pod ciężarem kremu.
  • Na 1 jajko (30g białka) przyjmuję 50g cukru drobnego. Jeśli więc chcesz powiększyć poniższe składniki z przepisu, możesz kierować się tym przelicznikiem.
  • Pracuję z drobnym cukrem, nie używam do bezy cukru pudru, ponieważ potrafi chłonąć zbyt wiele wilgoci. Drobny cukier szybciej się rozciera i lepiej się z nim pracuje.
  • Bezę możesz przygotować nawet dwa dni wcześniej i przechowywać w szczelnym pojemniku. Krem możesz przygotować również wcześniej i przechowywać w lodówce, podobnie jak i frużeliną. Przekładasz wtedy tort 2-3h przed podaniem. Od tej chwili beza powinna spędzać czas w lodówce.
  • Bezę się suszy a nie piecze, więc jeśli chcesz uzyskać ładny biały kolor, susz 1,5 do 2h w 120C. Wszystko zależy od tego, jak dużą bezę przygotowujesz.
  • Przed wyłożeniem bezy na blachę, narysuj sobie pomocniczy okrąg, pamiętając przy jej wykładaniu, że Pavlova rośnie i pęka.
  • Poniżej znajdziesz dwa sposoby na przygotowanie „oszronionej żurawiny do dekoracji”. Teraz jest dobry czas na zakup dużej, jędrnej żurawiny (zarówno świeżej, jak i mrożonej).
tort bezowy z zurawina

Przepis na Tort – Beza Pavlova z kremem z żurawiny i kajmakiem:

Przygotowanie bezy – na dwa blaty o średnicy 20 cm potrzebujesz:

10 jaj (czyli 300g białek)

500g cukru drobnego

2 czubatych łyżek mąki ziemniaczanej

szczyptę soli oraz łyżkę soku z cytryny

Białka oddziel od żółtek. Przełóż do misy i dodaj szczyptę soli oraz sok z cytryny. Zacznij miksować zaczynając od wolnych obrotów, stopniowo je zwiększaj. Białka mają się ubić na sztywno. Ale uważaj, by nie przebić białek. Teraz stopniowo łyżka po łyżce dodawaj drobny cukier. Bez stanie się lśniąca i gładka, ale fakt to trochę potrwa.

Przełóż bezę na blachy, rozprowadź wedle uznania. Góra tortu może być fantazyjna a spód raczej gładki. Susz 1,5h w 120C. Najlepiej zostaw na noc. Suszenie w takiej temperaturze spowoduje, że beza będzie miała chrupiącą skórkę a w środku będzie miękka.

Frużelina żurawinowa:

250g świeżej lub mrożonej żurawiny

3/4 szklanki cukru – żurawina jest kwaśna więc wedle uznania 🙂

1 łyżka soku z cytryny

1 łyżka skrobi ziemniaczanej

2 listki żelatyny lub 1,5 łyżki zwykłej żelatyny

Frużelinę lepiej przygotować dzień wcześniej i po wystudzeniu przełożyć do słoiczka. Żurawinę zasyp cukrem i podgrzewaj aż puści sok. Dodaj sok z cytryny. Skrobię rozprowadź w osobnej misce z łyżką zimnej wody, dodaj do żurawiny i gotuj 2 minuty. Masa zacznie się zagęszczać, jak kisiel. Przygotuj żelatynę. Listki namocz w zimnej wodzie. Gdy napęcznieją, dodaj do żurawiny, wymieszaj. Odstaw do całkowitego wystudzenia i przełóż do słoiczka i do lodówki.

Oczywiście zamiast żurawiny, możesz zastosować inne owoce.

Krem kajmakowy:

Do tego użyłam 400g serka mascarpone i 300g kajmaku. Zmiksowałam do połączenia się składników. Gotowe.

Blaty bezy przełóż w zależności od upodobania: najpierw kremem kajmakowym, potem żurawiną… lub odwrotnie. Udekoruj.

Na oszronioną żurawinę są dwa sposoby.

  1. Otocz żurawinę w drobnym cukrze i wstaw do zamrażarki. Wyjmij bezpośrednio przed dekorowaniem.
  2. Przygotuj syrop cukrowy z 3 łyżek cukru i 2 łyżek wody. Niech się zagotuje, ale nie może zmienić koloru na bursztynowy. By uniknąć tej sytuacji, wstaw zagotowany syrop do zimnej wody, by się ostudził i jednocześnie jeszcze zgęstniał. W takim syropie zamocz owoce, a następnie obtocz je w drobnym cukrze, który przygotujesz na oddzielnym talerzyku. Gotowe.
  3. Możesz zamrozić żurawinę i udekorować tort. Niestety żurawina zacznie się rozpuszczać i… puści kolor. Ale tak to już jest z mrożonymi owocami, puszczają sok.

Smacznego Kochani!

PS Czerwone kuleczki, tak popularne na zdjęciach i w okresie świątecznym nie są do jedzenia, są tylko dekoracją wokół tortu. To gałązka ostrokrzewu, zakupiona w kwiaciarni. Zielone gałązki to rozmaryn, również do dekoracji.

Bożonarodzeniowe dekoracje – czy ostrokrzew jest bezpieczny?

Ostrokrzew dla dorosłego człowieka nie jest niebezpieczny, trujący. Zjedzenie jednej czerwonej kuleczki niczego nie powinno spowodować. Niestety powinny unikać go dzieci (może spowodować biegunkę, wymioty). Zawsze upewnij się, czy dekoracja, której używasz nie jest niebezpieczna. Użycie liści ostrokrzewu, czy też tych pięknych kuleczek tylko do ozdoby tortu, nie jest groźne. Ale uprzedź o tym gości lub przed pokrojeniem tortu, zdejmij dekoracje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *