Brownie pochodzi z Ameryki Północnej. Dziś prezentuję francuską odsłonę tego popularnego i mocno czekoladowego ciasta. Żeby jeszcze wzmocnić smak czekolady, całość wieńczy ganache z mlecznej czekolady, bo przecież czekolady nigdy dość! Zapraszam na tę fantastycznie czekoladową rozkosz dla podniebienia.
Miękkość brownie powoduje zawartość masła i cukru. Ciasto możesz wzmacniać przeróżnymi dodatkami w postaci orzechów, groszków czekoladowych, wanilii lub wybranego alkoholu. To jedno z popularniejszych i szybkich w wykonaniu wypieków. Mi zależało na tym, żeby ładnie się prezentowało, więc zastosowałam magiczny sprzęt 🙂 w postaci tylek cukierniczych z workiem (jak na zdjęciach poniżej) i wyciskałam na cieście różne kształty, dodałam czekoladowe kuleczki wypełnione rumem i białe groszki do dekoracji. Całość posypałam kakao.
Przepis na francuską wersję Brownie
100g masła
85g czekolady 64%
35g kakao
1 laska wanilii, ewentualnie pasta lub ekstrakt waniliowy
2 jaja
100g cukru
35g mąki
szczypta soli
2 łyżeczki proszku do pieczenia
45g groszków czekoladowych 55% (może być posiekana wybrana czekolada)
35g orzechów włoskich (lub innych – do wyboru)
Przepis na Ganache
180g mlecznej czekolady
250ml śmietanki kremówki 36%
Piekarnik nagrzej do 160C. Roztop masło razem z połamaną czekoladą i kakao. Odstaw do przestudzenia. Ubij cukier z jajami i nasionkami z 1 laski wanilii. Przesiej mąkę i połącz z proszkiem do pieczenia. Dodaj do masy jajecznej. Teraz dodaj masę czekoladową a następnie groszki czekoladowe i orzechy. Całość przełóż do formy, wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia (u mnie forma okrągła o średnicy 24cm). Piecz 25 minut. Ciasto nie rośnie za bardzo i nie jest wysokie, po upieczeniu i wystudzeniu ma około 3 cm wysokości. Oczywiście bez dekoracji. Brownie wyjmij z formy, ostudź i najlepiej wstaw do lodówki na 12h.
Przygotuj ganache: roztop czekoladę w kąpieli wodnej. Zalej śmietanką i bardzo dokładnie wymieszaj. Całość ma się perfekcyjnie rozpuścić, na gładko, bez grudek i kawałków czekolady. Jeśli będą, zapchają końcówki tylek przy dekorowaniu. Wstaw ganache na minimum 3h do lodówki. Ja trzymałam całą noc razem z brownie. Kolejnego dnia udekoruj ciasto, posyp kakao i podawaj. Tylki na zdjęciu to tylki duże, np. okrągła ma średnicę 11mm.
Uwaga! Rodzaj czekolady w ganache ma ogromne znaczenie. Jeśli użyjesz innej niż mleczna, licz się z tym, że ganache będzie bardzo twardy, a więc wyciskanie z rękawa będzie zwyczajnie niemożliwe. Mleczna czekoladowa powoduje, że powstaje delikatniejsza i bardziej miękka masa, plastyczna na tyle, że nie wymaga miksowania, ładnie się wyciska i nie rozpływa. Oczywiście ocieplanie ganache w rękach spowoduje jego rozpłyniecie.
Przypomnę tylko, że przepisy z cyklu Francuskie wypieki, pochodzą z książki L`ecole de la Patisserie. 100 recettes de Chef expliquees pas a pas, której wydawcą jest LE CORDON BLUE.
Smacznego
kinga
Mam pytanie, czy taki ganache nadaje sie również jako krem do tortu?
Jak najbardziej. Przygotowany ganache można ubić, aż powstanie puszysty krem. W wersji nieubitej bywa różnie, w zależności od czekolady, niekiedy jest na tyle płynny, że trzeba go ubić, ponieważ będzie się za bardzo lał, nie da się wycisnąć wtedy żądanych kształtów.