Mrożenie ciast – co i jak mrozić? Sposoby na przedłużenie im „życia”

Co zrobić jeśli mamy za dużo ciasta i wiadomo, że nie zjemy wszystkiego? Nie marnujemy przecież jedzenia. Zapraszam na wpis, który pozwoli Ci właściwie zamrażać Twoje wypieki i półprodukty. Sprawdź, które ciasta możesz mrozić przed, a które po upieczeniu, a których w ogóle nie zaleca się wkładać do zamrażarki.

Jak się zabrać do mrożenia swoich wypieków? Nie zawsze uda się tak podzielić proporcje z receptury, by móc upiec mniejsze porcje. Czasami bywa i tak, że po prostu goście wszystkiego nie zjedli, a może chcesz upiec ciasto cieszyć się nim raz na jakiś czas, a nie zjeść całe od razu. Pierwsza podstawowa zasada brzmi:

Upieczone ciasto, sernik czy pieczywo mrozisz po wystudzeniu ale jeszcze świeże. Nie mrozi się ciasta po kilku dniach od jego upieczenia. Nie będzie dobre.

Jakie ciasta można mrozić?

Po upieczeniu: drożdżowe, chleby na zakwasie, ucierane, biszkopty, ucierane, serniki pieczone, makaroniki, torty i inne ciasta z kremem.

Przed pieczeniem: kruche, półkruche, francuskie, drożdżowe od razu po wyrobieniu.

Czego nie mrozimy? Tortów bezowych z kremem (wyjątek to tort lodowy), bezików, ciast z galaretkę, kremem i bitą śmietanką.

Sposoby na mrożenie ciast

Najlepszym sposobem na zamrożenie ciasta jest najpierw jego zamrożenie, a potem owinięcie folią spożywczą lub aluminiową. W innym przypadku folia przyklei się do świeżego ciasta. Oczywiście dobrym sposobem jest mrożenie w pojemnikach plastikowych, pod warunkiem że masz pod ręką odpowiednie wymiary pojemników i wystarczająco miejsca w lodówce. Ciasto przed mrożeniem możesz pokroić na porcje, jeśli chcesz raz na jakiś czas wyjmować je do kawy.

Ciasta przechowujesz w zamrażarce do 3 miesięcy.

Które ciasta jak mrozić?

Zamrażanie ciast ucieranych – upieczone ale bez polewy, lukru, cukru pudru, bakalii itp. Dekorujesz po rozmrożeniu.

Torty i ciasta z kremem maślanym, pokryte kremem lub śmietanką – po upieczeniu i przełożeniu warto lekko podmrozić a potem zawinąć w folię, chyba że od razu mrozisz w pojemniku.

Ciasto kruche, półkruche – (pomijając surowe, które mrozisz przed pieczeniem) po upieczeniu bez polew, kuwertur, ganache, kremów, ozdób, owoców, posypek, wszelkich dodatków. Dekorujesz po rozmrożeniu. Moim zdaniem wyjątkiem jest mazurek, który jest tak przygotowany, że z powodzeniem nadaje się do mrożenia w całości.

Ciasta drożdżowe – przed pieczeniem od razu po wyrobieniu ciasta, a po upieczeniu zalecam podmrozić i zawinąć w folię. Oczywiście mrozisz bez polewy czy też lukru.

Ciasto parzone – po upieczeniu i wystudzeniu zamrażasz albo w pojemnikach, albo podmrażasz i zawijasz w folię.

Ciasto francuskie – mrozisz surowe lub już upieczone. Podobnie jak parzone.

Torty i ciasta z kremem – pieczesz, przekładasz i podmrażasz, owijasz w folię.

Serniki pieczone – po upieczeniu bez polew i dekoracji.

Chleby, bułki – najlepiej zamrażać porcjowane, czyli chleb pokrojony na większe kawałki lub kromki. Bułki mrozisz w folii tyle sztuk, ile zjesz. Tak, by łatwiej było je wyjąć.

Bezy i beziki – nie nadają się do zamrażania.

Makaroniki – mrozisz przełożone z kremem i podobnie jak większość wypieków warto je podmrozić i potem zawinąć w folię, najlepiej pojedynczo lub kilka sztuk w pojemniczkach.

Ciasteczka – można mrozić w folii lub pojemnikach plastikowych.

Jak rozmrażać wypieki?

Otóż najlepiej wyjąć tyle ciasta (jeśli jest podzielone na części), ile chce zjeść i rozmrażać je w temperaturze pokojowej. Dotyczy to szczególnie ciast z kremami, potrzebują wolnego rozmrażania. Ogrzane zbyt szybko podejdą wodą, wypłynie krem. Mniejsze kawałki szybko się rozmrożą. Można też rozmrażać ciasta i torty przechowując je w lodówce. Wtedy potrzebują więcej czasu. Wstawiasz na noc i gotowe. Jeśli były zapakowane w folii, zdejmujesz folię, przekładasz na talerzyk i czekasz. Jeśli zaś były w pojemnikach, mogą w nich się rozmrażać.

Sposób na wypiekanie zamrożonego ale częściowo już podpieczonego ciasta.

Otóż wypieki takie jak: ciasta drożdżowe, chleby, bułeczki, serniki, ciasta ucierane, francuskie lub ptysiowe, możesz podpiec i po wystudzeniu zamrozić. Rozmrażasz je w piekarniku w temperaturze, w jakiej były pieczone pierwotnie (wkładasz zamrożony produkt) i pieczesz.

Mrożenie półproduktów

Sery na sernik, lemon curd, surowe białka – możesz mrozić podzielone na porcje, w pojemnikach.

Jeśli masz pytania, pisz chętnie odpowiem.

Nie marnujmy jedzenia! Szczególnie jeśli mamy za duże zapasy, kończą nam się terminy przydatności produktów, upieczmy ciasto, podzielmy na części i zamroźmy. Do dzieła.

komentarze

  • Czy jeśli robię domowe bułki i chcę zrobić ich więcej to powinnam je mrozić po wyrobieniu ciasta i kształtu bułek czy podpiec i wtedy mrozić? Jeśli podpiec to ile czasu?

    • Można zrobic tak i tal. Wygodnie zamrozić całe wyrobione ciasto a potem je odmrozić i dać czas na rośnięcie (też trzeba je wyrobić), uformować bułki. Tylko to długo trwa. Same bułki można podpiec np. 10 minut, wystudzić i zamrozić. A potem już dopiekać resztę czasu wskazanego w przepisie.

    • Można mrozić, oczywiście. Ważne by ciasto, które wcześniej zostało upieczone nie leżało zbyt długo i nadawało się do zamrozenia. pozdrawiam

    • bezpieczniej dla oka i utrzymania się dekoracji mrozić samo kruche. Mazurek (choć to zależy od konsystencji dodatków) można mrozić w całości, ale ostatecznie dekoracje można sobie podarować i zrobić po rozmrożeniu. Chodzi też o to, by tak zamrozić wypiek, by się nie zdeformował. Ponieważ do mazurka nie dodaje się raczej kremów śmietankowych, z mascarpone, to ryzyko nie jest duże. Ganache można mrozić nawet do 6 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *